Iwona Piętak, Wyprzedaż codzienności

Redakcja: Jan Wolski. Projekt okładki: Michał Adamczyk
Biblioteka „Frazy” [seria poetycka], Rzeszów 2024, ss. 52.

Cena: 24 zł

Niekiedy słodko, niekiedy wytrawnie. Wiersze Iwony Piętak są refleksją nad czasem minionym, szukaniem „plamki sensu”, próbą powrotu, a może zatrzymania zdarzeń i przeżyć, które zostały już tyko w pamięci. Codzienna wyprzedaż naszych chwil jest bowiem ciągłym traceniem i nigdy nie ustaje. Nie jest inna teraźniejszość, znów tracimy i znów budujemy od nowa. W życiu i w wierszu.

Janusz Pasterski

Mieczysława Wazacz, Wrocław ocalałych

Redakcja: Jan Wolski. Posłowie: Tamara Włodarczyk. Rysunki w tekście i na okładce: Piotr Dumała.
Biblioteka „Frazy” [seria prozatorska], wydanie II, Rzeszów 2024, ss. 128.

Cena: 35 zł

Wrocław to moje rodzinne miasto, a przecież nie urodziłam się we Wrocławiu. Po kądzieli jestem Lwowianką, a po mieczu z okolic Góry Kalwarii. Opuściłam Wrocław mając lat 17. Minęło ponad pół wieku, moja przeszłość mnie dogoniła. Spisałam ją, żeby nie odeszła w niepamięć.

Mieczysława Wazacz


Poważne historie opowiedziane są tak lekko, i przez większość tej opowieści, z takim humorem, że nie sposób nie podziwiać sztuki pisarskiej autorki. Nie znam wielu książek, które tak urzekająco przywołują przeżycia dzieciństwa, i tak przekonująco re-kreują wizję świata obserwowanego oczyma dziecka (…).

Teresa Halikowska-Smith

Waldemar Kontewicz, Kwantologia

Redakcja: Marek Kusiba. Ilustracje wewnątrz tomu i na okładce: Iwona Bolińska-Walendzik.
Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, Biblioteka „Frazy” [seria poetycka], Toronto – Rzeszów 2024, ss. 70.

Cena: 28 zł

Nie jest łatwo znaleźć znaczenie terminu „kwantologia” […]. Natomiast kiedy zaczynamy czytać wiersze Waldemara Kontewicza, […] powoli doświadczamy przeróżnych odcieni tej wędrówki.
Poeta sam nas zapewnia, że dyfrakcja fal plącze marzenia z rzeczywistością. Świat, który przemierzamy z narratorem, łączy w sobie rzeki, jeziora, konfraternie – i co najważniejsze – kosmiczną kakofonię, której cząstką jesteśmy nie zdając sobie sprawy.

Anna Frajlich

Numery archiwalne „Frazy” i publikacje książkowe można zamawiać w redakcji fraza@ur.edu.pl.

Opłatę za publikacje należy wpłacać na konto:
PKP BP I/O Rzeszów 89 1020 4391 0000 6602 0043 7079.