Zasady publikowania tekstów w kwartalniku literacko-artystycznym „Fraza”
I. Zasady publikowania tekstów na łamach pisma
Redakcja przyjmuje wyłącznie teksty oryginalne, niedrukowane w innych pismach i książkach, jak również nieogłaszane wcześniej na stronach internetowych, osobistych blogach itp.
Publikacja w innych miejscach jako przedruk jest możliwa po zgodzie redakcji lub po upływie trzech miesięcy od opublikowania numeru pisma, w którym ukazał się tekst. Redakcja prosi o umieszczenie informacji o pierwodruku.
II. Zasady publikowania tekstów o charakterze naukowym:
Pismo publikuje przede wszystkim teksty dotyczące zagadnień współczesnej literatury i kultury (sztuka, filozofia, teatr, film, filozofia) oraz zagadnień z nimi powiązanych (historia, polityka, socjologia, życie literackie i kulturalne).
W trosce o przestrzeganie dobrych praktyk w badaniach naukowych zespół redakcyjny „Frazy” przyjął następujące zasady etyczne obowiązujące przy publikacji prac badawczych w czasopiśmie. Zasady te zostały opracowane zgodnie z wytycznymi organizacji COPE (Committee on Publication Ethics: http://publicationethics.org) oraz zgodnie z treścią Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego. Redakcja zobowiązuje autorów i recenzentów do zapoznania się z nimi i ich przestrzegania.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego redakcja „Frazy” stosuje się następujące zasady recenzowania publikacji naukowych:
- Zespół redakcyjny „Frazy” dokonuje wstępnej kwalifikacji nadesłanych materiałów jako tekstów o charakterze naukowym.
- Materiały tak zakwalifikowane zostają następnie wysłane do recenzji zewnętrznej.
- Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza redakcji i Instytutu Filologii Polskiej UR. Wyboru recenzentów dokonuje redakcja „Frazy”, z uwzględnieniem formuły tematycznej zgłoszonych materiałów.
- Recenzent jest zobowiązany do złożenia deklaracji o niewystępowaniu konfliktu interesów; za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem:
- bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
- relacje podległości zawodowej,
- bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
- Recenzja ma charakter opisowy, formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do uznania, że artykuł ma charakter naukowy do publikacji lub jego odrzucenia.
- Zasady kwalifikowania publikacji:
- naukowy charakter tekstu;
- nowatorstwo ujęcia tematu;
- wartość poznawcza artykułu;
- merytoryczna poprawność (dotyczy sposobu gromadzenia materiału, metod dowodzenia i argumentacji, kompletności tez itp.);
- przejrzystość kompozycyjna;
- poprawność językowo-stylistyczna.
- Przeciwdziałanie przypadkom ghostwriting i guest authorship.
- definicje pojęć:
- ghostwriting to zjawisko, które zachodzi wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji;
- guest authorship (honorary authorship) to zjawisko, które zachodzi wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
- procedura przeciwdziałania zjawisku ghostwriting i guest authorship przyjęta w piśmie „Fraza”:
- zjawiska „ghostwriting”, „guest authorship” są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane przez redakcję, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).
- redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji), przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt;
- redakcja pisma „Fraza” powinna uzyskać informację o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów;
- redakcja pisma „Fraza” będzie dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
- definicje pojęć:
- W stopce każdego numeru pisma podane są nazwiska recenzentów artykułów naukowych (w wersji papierowej pisma oraz na stronie internetowej).
- Zasady opracowania tekstu naukowego do publikacji we „Frazie”:
– Nadesłanie streszczenia w języku angielskim na około 100 znaków.