Monografia zbiorowa o twórczości Andrzeja Stasiuka

Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza” i Zakład Literatury Polskiej XX wieku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza do udziału w monografii zbiorowej Miejsca, ludzie, opowieści. Twórczość Andrzeja Stasiuka. Termin nadsyłania tematów z krótkimi streszczeniami – koniec kwietnia 2016, termin nadsyłania tekstów 1.07.2016.

Zakład Literatury Polskiej XX Wieku, Instytut Filologii Polskiej, Sekcja Literaturoznawców Koła Naukowego Polonistów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz redakcja kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” zapraszają do nadsyłania tekstów naukowych do recenzowanej monografii Miejsca, ludzie, opowieści. Twórczość Andrzeja Stasiuka.

Miejsca, ludzie, opowieści. Twórczość Andrzeja Stasiuka

Zakres tematyczny monografii:

1. Miejsca

• Centrum/peryferie

• Wschód i Zachód

• Podróże na Południe

• Polskie miejsca Stasiuka

• Transformacje przestrzeni

• Wieś i miasto

• Sacrum i profanum

• Miejsca epifanii, miejsca przeklęte, nie-miejsca

1. Ludzie

• Bohater podróżujący/bohater osiadły

• Męskość i kobiecość

• Artyści i outsiderzy

• Inność/obcość/polskość

• Życie i śmierć

• Tożsamość słowiańska/środkowoeuropejska

• Ludzkie i nie-ludzkie (zwierzęta, przedmioty, natura)

1. Opowieści

• Podsłuchane, podpatrzone, wyobrażone

• Stasiuk-czytelnik

• Literackie tradycje i fascynacje

• Motywy autobiograficzne i autotematyczne

• Dyskursy ekologiczne i polityczne

• Przyszłość/teraźniejszość/przeszłość

• Problemy genologiczne i stylistyczne prozy Stasiuka

• Inne formy gatunkowe pisarstwa Stasiuka: poezja, dramat, esej, felieton

• Stasiuk rozmówca

Podane propozycje stanowią otwarty katalog problemów i pomysłodawcy tomu są otwarci także na inne pomysły interpretacyjne, związane z twórczością Andrzeja Stasiuka.

Na teksty o objętości nieprzekraczającej jednego arkusza wydawniczego (40 tysięcy znaków ze spacjami) czekamy do 30 czerwca 2016 r. Prosimy o zgłoszenie tematu z krótkim abstraktem do 30 kwietnia 2016 r. (wyślemy wówczas zwrotny mail z zasadami edycji tekstu). Zgłoszenia, a później gotowe teksty należy przesłać na podane poniżej adresy redaktorek tomu:

Dr hab. prof. UR Magdalena Rabizo-Birek mrabizo@ur.edu.pl magdarabizo@go2.pl

Mgr Matylda Zatorska matyldazatorska@gmail.com