Tańczący dom w Masywie Śnieżnika
13 listopada 2023 r.
3 listopada 2023 r. w Wapiennik Łaskawy Kamień w Starej Morawie w Masywie Śnieżnika (okolice Stronie Śląskiego na Dolnym Śląsku) odbyło się spotkanie literacko-towarzyskie z okazji ukazania się drugiej książki prozatorskiej Iwony Mesjasz (publikującej również pod nazwiskiem Matuszkiewicz) zatytułowanej Tańczący dom, wydanej przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”. Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Właśnie tutaj przed dwudziestu laty autorka, mieszkająca wówczas w tej samej gminie, zaprezentowała debiutancki tom opowiadań Gaguły (Mamiko, Nowa Ruda 2003), do którego ilustracje przygotowała Yolanta Rybczyńska, absolwentka wydziału sztuki na Uniwersytecie Gutenberga w Moguncji, a wstęp napisała Olga Tokarczuk.
Rozmowę wokół Tańczącego domu poprowadziła redaktorka książki Magdalena Rabizo-Birek. Przy wielkim stole w salonie zaprojektowanym przez artystę grafika Jacka Rybczyńskiego (1939-2016), który wspólnie z żoną Erną, malarką, z architektury starego obiektu przemysłowego stworzył miejsce spotkań artystycznych i obiekt sztuki, zasiadło grono znajomych i przyjaciół, aby posłuchać opowieści z polsko-czeskiego pogranicza, a także podzielić się swoimi pasjami. W spotkaniu oprócz autorki mieszkającej od piętnastu lat w Czechach obecni byli: Yolanta i Michał Rybczyńscy (gospodarze miejsca), Antoni Matuszkiewicz (pisarz, prywatnie mąż autorki), Seweryn Basiak (malarz i poeta), Mikołaj Birek (artysta grafik i animator), Dawid Hadar (fotograf związany z Muzeum Sztuki w Tel Awiwie), Anna Stefaniszyn (Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju), Aneta Augustyn (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, instruktorka jogi) oraz Ilona Krupnik (księgowa).
Listopadowy wieczór przy kominku w domu wielopokoleniowej artystycznej rodziny Rybczyńskich upłynął również w atmosferze zaduszkowych wspomnień. I właśnie tę aurę wydobył z tego niezwykłego miejsca i czasu w krótkiej cyfrowej relacji Mikołaj Birek.
Spotkanie w Wapienniku: fot. Michał Rybczyński
3 listopada 2023