Tabula Gratulatoria jubileuszu setnej „Frazy”

Tabula Gratulatoria jubileuszu setnej „Frazy”

W związku z wydaniem setnego numeru „Frazy” oraz spotkaniami jubileuszowymi redakcji w Poznaniu i Rzeszowie wielu naszych autorów i przyjaciół nadesłało na adres mailowy redaktor naczelnej życzenia, których wybór prezentujemy, składając ich autorom serdeczne podziękowania za dobre słowa.

Magdalena Rabizo-Birek

*

Nadszedł jubileuszowy egzemplarz „Frazy”. Dużo dobrego na następną setkę!

Ryszard (Lenc)

P.S

Miło widzieć Manekina.

*

Setka jest super! To pismo poważnej miary, na pewno w skali ogólnopolskiej; w dodatku jest co czytać, z satysfakcją;

Serdeeczności

Jan Tulik

*

Droga Pani Magdaleno,

wczoraj otrzymałam „Frazę”, jubileuszowy numer również ze względu na Pani dwudziestoletnią pracę redaktora. Bardzo serdecznie gratuluję Pani i całemu zespołowi. Cieszę się, że w trudnych czasach dla pism literackich pozostajecie na rynku. I oby jak najdłużej! Jestem naprawdę dumna z obecności na jej łamach „w dużych ilościach”:). Publikację „Portretu” uważam za jedną z najważniejszych dla mnie. Mam nadzieję, że debiutujący jako krytyk Erazm Stefanowski będzie pisał więcej tekstów krytycznych.

Cieszę się z obecności wielu znajomych: Darka Bugalskiego (rodem z Augustowa), z którym nieraz uczestniczyliśmy we wspólnych spływach kajakowych, Łucji Dudzińskiej, która cenię za ogromną aktywność na wielu polach, Anny Nasiłowskiej, obecnej prezeski naszego SPP i innych, których było dane mi było spotkać na swojej drodze, poznać osobiście lub z literatury.

Ładnie wyglądają też fotografie. Są dobrze wydrukowane. Bardzo dziękuję.

Janina Osewska

*

Magdo, zechciej przyjąć najserdeczniejsze gratulacje z okazji wydania setnej „Frazy”. To ewenement w skali całej Polski, zwłaszcza dzisiaj, kiedy za sprawą naszego rządu mają problemy lub zgoła padają różne zasłużone czasopisma. Myślę, że pierwsza setka jest najtrudniejsza – kolejne pójdą już łatwiej. Tym większy dla mnie zaszczyt, że właśnie w takim numerze znalazły się Dialogi…, za co uniżenie dziękuję. Radość moja tym większa, że zobaczyłem dopisek „cdn.”. Czyżby w sto pierwszym (lub którymś z kolejnych) również miałyby się znaleźć? To by przechodziło moje najśmielsze oczekiwania. Na wszelki wypadek załączam zatem zbiór z kilkoma najnowszymi dialogami – może któryś z nich się spodoba Wysokiej Redakcji. Dziękuję pięknie raz jeszcze i pozdrawiam ciepło z zaśnieżonego Torunia,

Alek[sander Madyda]

*

Droga Magdo,

przede wszystkim chciałbym złożyć serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu, który czyni z „Frazy” jedno z najstarszych czasopism literackich i życzyć następnej setki, a to byłaby już nie tylko fraza, lecz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dziękuję za zaproszenie, i żałuję, że z powodu zajęć (niestety nieprzekładalnych) nie będę mógł z niego skorzystać, by te życzenia złożyć osobiście. Niemniej proszę przekazać je całemu Zespołowi i Wszystkim Współpracownikom, którzy przybędą na tę wspaniałą biesiadę.

Pozdrawiam przedwiosennie,

Piotr Michałowski

*

Droga Pani Profesor,

bardzo dziękuję za zaproszenie na dzisiejszy wieczór. Dobrze było słuchać i oglądać „Frazę” w Pań osobach. Takie poczucie bycia w rozłożystym cieniu drzewa o mocnych korzeniach i dorodnych owocach. A ponadto Odojewski (więc i my – Archiwum) wiele Pani i Frazie zawdzięcza!

Gratulacje i pozdrowienia i niech się Państwu chce dalej. Warto!

Jerzy Borowczyk

*

Dialog ma przyszłość

Prezentacja 100. numeru pt. Poznaj „Frazę” obmyślona w Redakcji i przeprowadzona błyskotliwie przez prof. Magdalenę Rabizo-Birek w formie gawędy – z filmem o początkach pisma, z fragmentami wspomnień, odniesień, z galerią postaci wspierających „Frazę” – okazała się ciekawym zbiorowym literackim portretem rzeszowskiej akademickiej wspólnoty, która serdecznie zwróciła się do poznańskich poetów i naukowców z UAM obecnych w Pałacu Działyńskich o podjęcie dialogu. Było to żywe spotkanie przyjaciół zainteresowanych losem pisma literackiego i postawą humanistów tworzących je z pasją od dwóch dekad w nieprzyjaznych czasach. Słuchając wspomnień prof. Edwarda Balcerzana, Bogusławy Latawiec, Łucji Dudzińskiej, Janiny Osewskiej o współpracy z „Frazą”, myślałam o powinnościach pisarzy wobec historii i tradycji literackiej, o tym, jak ważny jest każdy głos odważnie wspierający niezależność spojrzenia i odmienny punkt widzenia, jak inspirująca jest rozmowa profesorów prowadzona z szacunkiem dla młodych autorów.

Na łamy „Frazy” zaprosił mnie dr Jan Wolski kilka lat temu, gdy wysłuchał prezentowanych wierszy w Krzemieńcu podczas Dialogu Dwóch Kultur we wrześniu 2013 roku, a organizator sesji Mariusz Olbromski zdziwił się, że szukając tożsamości w kresowych korzeniach przodków, jeszcze nie trafiłam do tego pisma pielęgnującego wielokulturowość. Za jakiś czas dr Tomasz Pyzik z Gliwic omówił mój tomik Gdyby to było proste (Bibl. „Toposu” 2015) w recenzji Dopełnić się dotykiem niewidzialnego („Fraza” 2015, nr 3), a ja dosłałam liryki o tym, „co nie podlega ocaleniu”, a więc już się czuję zadomowiona i na pewno powrócę.

Nasz dialog toczy się wciąż o wspólnocie wędrowania po sensy, o przyjaźniach i bliskości Rzeszowa z Poznaniem w odwołaniach do mistrzów. Zawsze jest czyjaś pomocna dłoń, abyśmy mogli pokonać trudności i znaleźć się wspólnie na Czwartku Literackim, w niepodzielonym świecie. Kiedyś prof. Joanna Grądziel-Wójcik pięknie wsparła posłowiem moją książkę o deportacjach z nowogródzkiej ziemi (Dom utracony, dom ocalony, Wyd. Poznańskie 2009), co utwierdziło mnie w przekonaniu, że opowieść o trudnych tematach ma sens i przyszłość. Dialog ma przyszłość: „kruszenie się w sobie, odpadanie od sylab, / które ktoś poskłada – kiedyś”.

Dziękuję za zaproszenie i rozmowę. Wszystkiego dobrego dla „Frazy” na dalsze lata!

Teresa Tomsia

Poznań, 23 marca 2019 r.

*

Bardzo dziękuję za zaproszenie, z którego jednak nie mogę skorzystać. Serdecznie gratuluję pięknego Jubileuszu, życzę wielu, dalszych sukcesów redakcyjnych, literackich, artystycznych i radosnej fiesty!

Pozdrawiam

Barbara Sokołowska

*

Droga Magdaleno

dzięki za zaproszenie, ale wiesz jak to z nami jest, liczymy więc na zrozumienie i usprawiedliwienie naszej nieobecności, „Frazie” natomiast, jak i całemu zespołowi redakcyjnemu, a przede wszystkim Tobie składamy gratulacje z okazji wydania 100. numeru i życzymy dalszej wytrwałości w tej wymagającej poświęcenia własnego czasu, a nie zawsze docenianej pracy.

Serdecznie pozdrawiamy Janka i Władysław [Włochowie]

*

Magda,

bardzo dziękuję za zaproszenie na Wasze spotkanie. Już wcześniej widziałem anons na stronie rzeszowskiego BWA… i bardzo żałuję, bo chciałbym być z Wami razem, ale tak się złożyło, że w tym samym dniu o godz. 18 jest moje spotkanie autorskie związane z aktualną wystawą w BWA w Krośnie. […] to znakomita okoliczność, setny numer jest osiągnięciem, które trudno przecenić !!! Piękna praca, Twoja i Twojego zespołu, fantastyczna !!! Najserdeczniejsze życzenia moje z tym związane, wytrwałości i nieustającej wiary w sens głęboki tej pracy! Trzymaj się i przekaż serdeczności Wszystkim Naszym Wspólnym Znajomym, Frazowiczom i nie tylko…

Ściskam Cię mocno, Piotrek [Wójtowicz]

*

Vivat Fraza! Vivant editores! Vivant auctores lectoresque! Semper sint in flore. 

Sto lat życzy Frazie Frazonauta znad dalekiego Pacyfiku, Andreas Busza.

*

Pani prof. Magdalena Rabizo-Birek,

Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”

Dziękujemy za zaproszenie – tak miłe, chociaż niespodziewane. 100 udanych Fraz dowodzi, że w dzisiejszym czasie marnym dla kultury coś jednak WARTO.

Ale czy warto? Może nie warto? Ech, chyba warto… O, tak to warto, Jeszcze jak warto! 

Gratulujemy jubileuszu i serdecznie pozdrawiamy z Przemyśla,

Renata i Janusz Cywiccy