Spotkanie autorskie z Tomasz Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, Budynek WiMBP, ul. Sokoła 13,
29 czerwca 2023, godz. 17:00

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

INFORMACJA PRASOWA

[TEMAT] Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie autorskie w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Naszym gościem będzie Tomasz Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf

[MIEJSCE] Budynek WiMBP, ul. Sokoła 13
Wstęp wolny

[TERMIN] 29 czerwca 2023, godz. 17:00

Tomek Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu podróżniczego „Inny świat” w telewizji TTV i audycji „Reszta Świata” w radiowej Trójce (a wcześniej w Radiu Zet, Jedynce i Radiu BIS). Laureat nagrody National Geographic Traveler, statuetki Osobowość Roku 2019 oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. Opisywał fundamentalizm muzułmański w północnym Pakistanie i źródła przestępczości w Johannesburgu, operacje polskich sił specjalnych, metody zawodowych oszustów kasyn w Las Vegas i praktyki czarnej magii w Afryce Centralnej.

W USA otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców. Jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej oraz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów.

Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Z plecakiem przejechał 62 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe. Łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustająco schodzi z utartego szlaku.

CIEKAWOSTKI:

  • w podróży często spędza połowę roku
  • zwiedził 62 kraje, większość odwiedził wielokrotnie
  • jego ulubione środowiska to afrykański busz (jest przewodnikiem po rezerwacie Imire w Zimbabwe), dżungla i pustynia
  • prowadzi audycję „Mapa świata” w Radiu Zet (soboty i niedziele o 9:00 rano)
  • widział zamachy stanu, obozy partyzantów, więzienia, łodzie poszukiwaczy skarbów i triki szulerów w Las Vegas
  • na 300 tys. zdjęć sobie samemu zrobił raptem 200 – jest przeciwnikiem podróżowania „selfie”. Uważa, że podróżnik powinien opowiadać o świecie, nie o sobie na jego tle.
  • nurkował z żarłaczami białymi i tępogłowymi
  • jeździ freeride’owo na nartach i gra w pokera sportowego
  • jadł węże, surowe robaki morskie, surowe kraby, surowe ośmiornice i wszelkie rodzaje insektów
  • wszędzie zagląda za kulisy – atrakcji turystycznych, ale i więzień czy działań zamkniętych przed postronnymi obserwatorami

Spotkanie zorganizowane jest w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” – cyklu spotkań autorskich realizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie od czerwca do grudnia 2023 roku.

Zadanie realizowane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI 2023.


26 czerwca 2023