Wystawy Krystyny Walc

Od 1 do 14 czerwca 2009 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie prezentowana była wystawa prac plastycznych Krystyny Walc (aktualnej Przewodniczącej Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza”, współpracowniczki pisma „Fraza”, cierpliwej i uważnej korektorki frazowych publikacji). Wystawę zorganizowano z okazji 15-lecia jej pracy twórczej w Amatorskim Klubie Plastycznym im. Ferdynanda Brzęka. W Galerii WDK Krystyna pokazała swoje obrazy, akwarele, rysunki i grafiki. Sztuki plastyczne były jej pasją od wczesnego dzieciństwa, jednakże dopiero kilka lat po ukończeniu studiów polonistycznych na rzeszowskiej WSP zaczęła realizować swe marzenia – m.in. uczestnicząc w zajęciach plastycznych w WDK, wyjeżdżając na plenery, ostatnio zaś podejmując roczne studia w zakresie rysunku w Prywatnej Akademii Sztuki w Rzeszowie. Jej ulubionymi gatunkami są pejzaż i martwa natura, w nich osiąga szczególnie ciekawe artystyczne efekty. Dużym wyzwaniem było dla niej przedstawienie człowieka, ale i z tym trudnym zadaniem radzi sobie coraz lepiej.

K. Walc w gronie przyjaciół (w tym redakcji „Frazy”), podczas wernisażu w WDK

Wystawa w WDK podobała się widzom; autorka została poproszona o pokazanie swych prac w miejscu swej pracy – Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ekspozycję skromnie zatytułowaną „Takie moje malowanie…” można było oglądać w Czytelni Czasopism Bieżących BUR od 18 września do 5 października. Wernisaż wystawy uświetnił Piotr Durak, prezentując swoje wiesze z wydanego w Bibliotece „Frazy” tomiku Wiatrołomny. W małym katalogu towarzyszącym wystawie w WDK Krystyna tak odpowiadała na zadane sobie pytanie: „co jest najpiękniejsze w malowaniu?”: „[…] te chwile, kiedy nie ma świata. Jest obiekt, ręka, narzędzie i podłoże. I trzeba to sobie jakoś przetłumaczyć, przełożyć… Z trójwymiarowego w płaskie, z wielobarwnego na czarno-białe, z tego, co się wie na to, co się widzi… Czasem, z rzadka, jest potem zdziwienie, że „wyszło”. A jeśli „nie wyszło”, trzeba spróbować jeszcze”.

15-lecie twórczości Krystyny Walcwernisaż.

czerwiec – październik 2009 r.