Spotkanie z Rodrigo Łychowskim i promocja tomu Tomasza Łychowskiego Arka Noego

W Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa odbyło się spotkanie poświęcone emigracyjnemu poecie i malarzowi Tomaszowi Łychowskiemu pt. Tomasz Łychowski – działacz polonijny w Brazylii i poeta wielokulturowy (Tomasz Łychowski – Poeta multicultural, engajado nas causas sociais). Spotkanie połączone było z promocją tomiku poetyckiego Arka Noego (Rzeszów 2022), którego dwujęzyczne, polsko-portugalskie, wydanie ukazało się niedawno nakładem Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza”. Gościem specjalnym wydarzenia, w którym licznie wzięli udział nie tylko studenci i pracownicy Instytutu, ale także osoby spoza Uniwersytetu, był syn poety – Rodrigo Łychowski, który odwiedził Polskę w związku z zaplanowanymi na październik promocjami Arki Noego oraz nowego wydania wspomnień Tomasza Łychowskiego pt. Moja droga na księżyc (Warszawa 2022). Spotkanie poprowadziła dr hab., prof. UR Anna Jamrozek-Sowa, redaktorka i autorka przedmów do obydwu książek. Rodrigo Łychowski barwnie opowiedział o twórczości poetyckiej i malarskiej oraz o kolejach losu swojego ojca. Wspominał jego trudne wojenne dzieciństwo, a także późniejsze życie na emigracji. Wątkiem, który mocno wybrzmiał podczas spotkania, była wielokulturowość poety – urodzonego w Angoli, syna Polaka i Niemki, który jako kilkuletnie dziecko wraz z matką został więźniem Pawiaka, niedługo później trafił do Niemiec, a po wojnie wraz z rodzicami emigrował do Brazylii. Osobnym tematem była działalność polonijna Tomasza Łychowskiego. Na zakończenie spotkania Rodrigo Łychowski przeczytał list, który do uczestników promocji skierował jego ojciec. Spotkanie uświetniła recytacja kilku wierszy z promowanego tomiku. Utwory w języku portugalskim odczytał Rodrigo Łychowski, a po polsku Dominika Góra – studentka filologii polskiej i członkini teatralnego Koła Naukowego S.T.O.S.

Anna Maria Dworak

Filmowa relacja ze spotkania dostępna jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=VOMbfc7mE7w

13 października 2022